Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

 nabucco-a-profilovky-200-----kopie--3------kopie.jpgRenata Svobodová - Fraisová (nar. 1984) pochází ze Soběslavi. Vystudovala Gymnázium v Soběslavi, následně (2003 - 2009) Konzervatoř v Českých Budějovicích, obor klasický sólový zpěv ve třídě MgA. Štěpánky Hraničkové a MgA. Josefa Průdka. Hudební začátky jsou spojeny se sborem Svatého Petra a Pavla v Soběslavi. Po dobu šesti let byla sólistkou Komorního orchestru Soběslav pod vedením Dr. Miroslava Fraise. Dále vystudovala operní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Mgr. Václava Málka.

V roce 2010 inscenovala na mezinárodním hudebním festivalu Janáček Brno 2010 dramatizaci Janáčkova písňového cyklu Zápisník zmizelého. Následovala  La serva padrona Giovanni Battisti Pergolessiho, uvedená rovněž v rámci původního operního večera "Opera v klášteře" v opatství v Rajhradě.  V průběhu studia na JAMU vytvořila mimo jiné režie k divadelní hře Fidlovačka Josefa Kajetána Tyla (Studio 9, JAMU 2009), opeře Cosi fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta (Komorní opera HF JAMU 2011), monodramatu Voix humaine Francise Poulenca (Divadlo na Orlí 2013) či The Tempest Henryho Purcella (Divadlo na Orlí 2014) .

V roce 2010 založila se svým kolegou Davidem Křížem režijně - koncertní duo "Rejža a Rejžička" v němž společně vytváří autorská divadla, koncertní programy i režijní spolupráce.

V roce 2012 se spolupodílela na vzniku divadelního festivalu „Rousínovský podzim 2012“, v němž uvedla premiéru své autorské činohrení komedie Císařova brázda a nové nastudování opery La serva padrona Giovanni Battisti Pergolesiho.

V roce 2015 se svým kolegou Davidem Křížem založila soubor Divadlo 2-15, které se zaměřuje na uvádění soudobé operní, činnoherní, muzikálové a taneční tvorby.

V současné době se rovněž věnuje koncertní činnosti ve spolupráci s Jaroslavou Filipovou, moderátorské činnosti,  pedagogické činnosti (ZUŠ Letovice) a vede smíšený pěvecký sbor Cantamus.